Choose your language:
bg, bs, ca, ceb, co, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, fa, fi, fr, fy, ga, gd, gl, gu, ha, haw, hi, hmn, hr, ht, hu, id, ig, is, it, iw, ja, jw, ka, kk, km, kn, ko, ku, ky, la, lb, lo, lt, lv, mg, mi, mk, ml, mn, mr, ms, mt, my, ne, nl, no, ny, or, pa, pl, ps, pt, ro, ru, rw, sd, si, sk, sl, sm, sn, so, sr, st, su, sv, sw, ta, te, tg, th, tk, tl, tr, tt, ug, uk, ur, uz, vi, xh, yi, yo, zh, zu,
Групен видео разговор: која услуга треба да ја изберете?Луѓето сакаат да комуницираат, но што ако се оддалечени со километри со саканиот соговорник?Резултатите од тестовите од пет услуги за видео разговор со повеќе корисници ќе ви помогнат да креирате сопствен виртуелен клуб за да разговарате со пријателите на интернет.Квалитетот и практичноста на услугите за видео разговор се под влијание на многу фактори, од достапниот пропусен опсег до квалитетот на веб-камерите на учесниците.За тестирање беа користени два десктоп компјутери, два Windows лаптопи и еден MacBook.Компјутерите беа поврзани на мрежата преку етернет, лаптопите беа поврзани преку безжична мрежа.Тестирањето зеде предвид колку е лесно да се инсталира и користи одредена услуга и дали тие имаат дополнителни функции.Инсталација наGoogle HangoutsЗа да користите Google Hangouts, потребна ви е сметка на Google+.Исто така, ќе треба да инсталирате приклучок за прелистувач компатибилен со Windows XP и погоре, Mac OS X 10.5 и погоре или Linux.Видео разговорот е најавен од вашата страница на Google+.На десната страна ќе го најдете копчето Започни видео повик.Со кликнување на него прво ќе ве однесе до тест-страница каде Google ќе ги активира вашата веб-камера и микрофон.Во оваа фаза, никој од вашите пријатели сè уште не може да ве види.За време на видео состанок, можете да гледате видеа на YouTubeТест страницата има блок од кој можете да изберете „кругови“ (или групи пријатели) кои ќе бидат информирани за видео разговорот. Кога ќе започне видео разговорот, секој корисник вклучен во избраниот „круг“ ќе може да го види и, по желба, да се вклучи во разговорот.За да започнете разговор, кликнете на копчето Приклучи се и одете во просторијата за видео состаноци. Можете да поканите други корисници да учествуваат во разговорот со впишување на нивните Gmail адреси во лентата лево. Во видео конференцијата можат да учествуваат до 10 луѓе.Видео интерфејс и квалитетЗа време на разговорот, звучникот ќе биде прикажан во голем прозорец, а сите други учесници - во малите прозорци подолу. Овој формат на прикажување претпоставува цивилизирана комуникација. Ако двајца луѓе зборуваат истовремено со приближно иста јачина, Google Hangouts ќе избере само еден од нив, кој ќе се прикаже во центарот. Меѓутоа, ако изборот на Google не ви одговара, можете самостојно да изберете кој од учесниците ќе биде прикажан во центарот на прозорецот.Како што покажа експериментот, кога видеоконференцијата собира повеќе од пет учесници, видеото може да забави, а понекогаш сликата станува искрено неквалитетна. Гласот понекогаш се искривува, но генерално квалитетот и на видеото и на звукот е доста висок.Дополнителни функцииПокрај видео стриминг, Google Hangouts нуди неколку други функции. Големото копче под видео прозорците ви овозможува да испратите групна текстуална порака. Но, во главниот прозорец за видео разговор не се прикажуваат информациите дека некој од учесниците испратил текстуална порака. Останатите корисници, по своја дискреција, го притискаат копчето „Разговор“ за да ја прочитаат кореспонденцијата.Важна карактеристика е можноста за активирање на YouTube со помош на копчето во долната лента со алатки. Ви овозможува да најдете видео што ќе се прикажува на почетниот екран во текот на целата конференција. За време на репродукцијата на видеото, Hangouts автоматски ќе го исклучи звукот на вашиот микрофон за да не се емитува гласот преку видеото во заднина. Но, ако сè уште треба да зборувате, копчето Push to Talk ќе ви помогне, што ќе ја намали јачината на видеото и ќе го вклучи вашиот микрофон.ФункционалностСопствениците на преносни компјутери се советуваат да го користат ова решение само за кратки видео конференции, бидејќи долготрајните предизвикуваат забележливо прегревање на лаптоп компјутерите. Google Hangouts, од друга страна, е одлична алатка за видео комуникација во мала група, но за да се користи, секој мора да има сметка на Google.Инсталација наSkype PremiumЗа да спроведете групна видео-конференција во Skype, потребна ви е сметка на Skype Premium со претплата од 9 долари / месец (еднодневен премиум пристап може да се купи за 5 долари).Со поставување на видео конференција, сопственикот на премиум сметката може да им се придружи на други корисници на Skype, без оглед на тоа која сметка ја користат - платена или бесплатна.Доколку организаторот на конференцијата го напушти групниот разговор, сесијата завршува за сите учесници.Skype PremiumИ бесплатната и платената верзија на Skype бараат регистрација со услугата и инсталирање на апликација за видео клиент на компјутерот. Така, ова не е најдобрата опција ако треба брзо да се организира видео конференцијата. Откако ќе се најавите на вашата сметка, можете да пребарувате пријатели преку Facebook, Gmail, Hotmail или преку вашиот прекар на Skype. Skype Premium ви овозможува да се поврзете на видео конференција до 24 учесници. За да го активирате видео разговорот, мора да ја користите најновата верзија на програмата.Видео интерфејс и квалитетОпшто земено, квалитетот на видеото и аудиото што ги пренесува Skype заслужува највисоки пофалби. Квалитетот на преносот на видеото е споредлив со оној што го покажа Google Hangouts: главно добар и јасен, со минимални доцнења. Понекогаш видео преносот се замрзнува и проблемот расте како што напредува видео конференцијата. Квалитетот на звукот беше малку подобар од Google. Новите учесници беа прикажани на помали екрани, но со кликнување на саканиот екран се зумира одреден учесник.Квалитетот на веб-камерата е многу поважен за Skype Premium отколку за Google Hangouts. Тестот користеше две веб-камери со HD 720p поврзани со десктоп компјутери и MacBook со вградена веб-камера iSight. Контрастот во резолуцијата за Skype за iSight и за HD веб-камери беше импресивен. Поврзувањето на истите три камери со Google Hangouts не направи толку значајна разлика во квалитетот, иако сликата од iSight се покажа појасна.Дополнителни функцииSkype има неколку корисни дополнителни функции вградени во групната видео услуга. Учесниците на видео конференцијата можат да испраќаат текстуални пораки до разговорот, кои ќе бидат прикажани во посебен прозорец под видеото. Кога еден од учесниците ќе напише текстуална порака, другите учесници ќе видат мал црвен круг на иконата за разговор, што ќе сигнализира дека пристигнала нова порака. Исто така, можно е да се испраќаат пораки до групна видео конференција преку СМС, но оваа функција бара дополнително плаќање.Дополнително, можете да испраќате датотеки (слики, MP3) до други учесници на конференцијата преку Skype. Ова се прави преку главниот прозорец, што е многу погодно, бидејќи не треба да отворате прелистувач или клиент за е-пошта за да испраќате датотеки во група.ФункционалностВидео конференцијата во Skype Premium се плаќа и бара инсталирање на повеќе софтвер од другите услуги.Квалитетот на гласот не е најдобар меѓу петте тестирани услуги, а квалитетот на видеото не е ништо подобар од бесплатната услуга Google Hangouts.TinychatинсталираTinychat, услуга за видео разговор базирана на прелистувач.Во овој случај, не треба да инсталирате ништо - само треба да организирате сопствена соба за разговор или да се придружите на постоечките.Услугата Tinychat е бесплатна со банери.TinychatАко одлучите да поставите своја соба за разговор, Tinychat ќе ве води низ неколку подпрозорци кои ќе ви помогнат да ја изберете вашата веб камера и микрофон и ќе ве поттикне да изберете помеѓу микрофон или Push to Talk. Во вториот случај, микрофонот ќе биде активен само кога ќе го држите ова копче.Лесно е да ги поканите другите на видео разговор. За да го направите ова, користете го копчето Сподели кое се наоѓа над прозорецот за разговор. Tinychat ќе генерира URL што може да се испрати до сите. Можете да пристапите до вашата група Tinychat преку вашата сметка на Facebook, Twitter или анонимно како гостин. Новите гости ќе можат да го гледаат видео разговорот, но за да додадат свој видео пренос во собата за разговор, ќе треба да кликнат на копчето Start Broadcasting.Видео интерфејс и квалитетВо Tinychat, можете да организирате до 12 емитувања, но бројот на гледачи е неограничен.Квалитетот на видеото на Tinychat е добар, но квалитетот на звукот е слаб.Гласните звуци во позадина се особено непријатни.Гласовите звучат премногу груби и малку искривени во споредба со Hangouts и Skype.Има прекини во аудио и видео за неколку секунди, како и доцнење на видео стримот, по што е потребно рестартирање на прелистувачот.Дополнителни функцииНајинтересната карактеристика на Tinychat е EtherPad Lite (можете да ја стартувате со кликнување на иконата со парче хартија под видео прозорецот).Во овој блок, секој учесник во видео-конференцијата може да фаќа белешки, што ја олеснува заедничката работа со документи.Покрај тоа, белешките на кој било од учесниците ќе бидат прикажани во посебна боја.ФункционалностЗа долги дискусии, Tinychat е далеку од најдобрата опција.Но, тоа може да биде добро решение ако треба брзо да соберете луѓе за видео конференција.Исто така, оваа услуга е погодна за колаборативна работа на проекти кои бараат повеќе пишување отколку зборување.Инсталација на AIMAVНовата AV услуга на AIM ја одразува посветеноста на AOL да остане конкурентна во индустријата за видео конференции.Компанијата разви лесен и удобен начин за комуникација со мали групи до четири корисници.AV видео разговорЗапочнувањето разговор е исклучително едноставно: само потврдете дека имате над 13 години, а AV ќе ви даде пристап до разговорот. После тоа, системот ќе генерира URL што треба да им се соопшти на идните соговорници. Од раните корисници на Mac може да биде побарано да инсталираат верзија на Adobe Flash што е компатибилна со Mac OS 10.6 или понова верзија. За останатото, најверојатно е веќе инсталирано, така што нема потреба да преземате и инсталирате дополнителен софтвер. Покрај тоа, нема да треба да се регистрирате во услугата и да му давате на AIM лични информации.Видео интерфејс и квалитетВо нашиот експеримент со AV, видеото се покажа многу полошо отколку кај другите услуги.Преносот на видеото често замрзнуваше, иако аудио преносот беше одличен.Рестартирањето на услугата исто така не даде ништо.Покрај тоа, по повторното вчитување на собата за разговор, беа пронајдени тројца учесници, иако само двајца беа вклучени во експериментот.Дополнителни функцииТие се прилично скромни - текстуален разговор и можност за правење слики од екранот на видео конференција.ФункционалностAV-квалитетот не е погоден за професионални интервјуа или деловни конференции. Сепак, AV може да биде едноставно и интуитивно решение за комуникација со мала група од најмногу четири лица или за брзо организирање видео повици без инсталирање дополнителен софтвер. На пример, ја олеснува комуникацијата со роднини или познаници кои не се оптоварени со широко техничко знаење.Инсталација наAnyMeetingЦелосно бесплатната услуга AnyMeeting ви овозможува да поврзете до шест луѓе истовремено на активен видео разговор.Во исто време, до 200 луѓе можат да учествуваат на видеоконференцијата како гледачи.За да започнете разговор, само еден корисник мора да биде регистриран во услугата (обично организаторот на разговор).За да ги поканите учесниците, само кликнете Start Webinar и откако ќе кликнете на копчето Start mic & cam што се наоѓа на долната лента со алатки, видео-конференцијата ќе започне. \Видео разговор на AnyMeetingПрвично, AnyMeeting ќе прикаже прозорец за подготовка.Откако ќе го дадете својот изглед до крај, притиснете го копчето Подготвен сум и ќе се најдете во просторијата за видео конференции.Видеоинтерфејси квалитетAnyMeeting е уште една услуга што не работи добро на постари Mac компјутери. Како AV, бара Adobe Flash да биде инсталиран за Mac OS 10.6 или понова верзија. Но, играта е вредна за свеќата: квалитетот и точноста на видео преносот не е инфериорен во однос на она што го обезбедуваат Google Hangouts или Skype. Квалитетот на преносот на видео и глас е доста добар, без прекумерна „металност“ и изобличување.Дополнителни функцииAnyMeeting е богат со дополнителни функции. Можете да прикажете екрани за презентации, информации за пост-конференција или да ја користите функцијата „состанок преку телефон“ за да можат оние кои моментално немаат пристап до компјутер да го следат развојот на настаните. Организаторот на конференцијата ќе види список на присутни, а присутните ќе можат да изберат икона од менито Мое расположение што одговара на нивниот став. Покрај тоа, текстуалниот разговор, видеото и аудиото може да се исклучат или да бидат достапни.ФункционалностЗа комуникација со пријателите или семејството, оваа услуга е преоптоварена со функции, но одлична за деловни состаноци и презентации.И тука нејзината најважна предност е што на неа треба да се пријави само организаторот на конференцијата.Останатите учесници влегуваат во собата за разговор со едноставно внесување на адресата на е-пошта на која им е испратена поканата.Најдобар изборЗначи, која е најдобрата услуга?Сметаме дека неговиот избор зависи од вашите моментални цели.Google Hangouts и Skype се две од најпопуларните и најбогати услуги.Тие се најдобри за релативно мали групи, од кои сите имаат сметки на Google или Skype.Hangouts е потполно бесплатен, но ако квалитетот на гласот ви е важен, треба да се претпочита Skype.Tinychat или AV од AIM може да бидат добар избор ако имате ограничено време и итно ви треба разговор без претходно да инсталирате софтвер. Членовите ќе имаат пристап до него со едноставно кликнување на URL-то што им е испратено, покрај тоа и двете услуги се потполно бесплатни. Tinychat е посоодветен за оние кои се повеќе заинтересирани за соработка на документи, наместо гласовна комуникација. И услугата AV се претпочита за комуникација со роднини и пријатели, кои дури и не мора да се регистрираат во неа. Конечно, AnyMeeting нуди одлична платформа за големи деловни конференции, бидејќи до 200 луѓе можат да гледаат видео презентација во исто време. Покрај тоа, само организаторот на конференцијата треба да се регистрира кај давателот на услугата. Дополнителните функции дополнително ги подобруваат деловните можности,но очигледно ќе биде излишно кога комуницирате со пријателите или семејството.За што служи видео разговор?Бидејќи човекот е социјално суштество, комуникацијата игра многу значајна улога во неговиот живот.Од време на време, дури и најрезервираната личност треба да разговара со некого.Покрај тоа, без ефективни и квалитетни преговори, невозможно е да се решат какви било работни и деловни прашања.За многу векови, луѓето активно се среќаваат со своите пријатели и познаници за да комуницираат, а исто така ги решаваат сите свои прашања во процесот на комуникација.Но, модерната реалност е таква што честопати ни е доста тешко да најдеме време да закажете состанок, да се појавиме на него и да разговараме на одредена тема со соговорникот што нè интересира.За среќа, откако Интернетот цврсто и сериозно влезе во нашиот секојдневен живот, поголемиот дел од нашата комуникација премина во виртуелна реалност.Се допишуваме со пријателите на социјалните мрежи, испраќаме е-пошта до нашите партнери и колеги.Неодамна се појави нова можност за комуникација преку Интернет, која е достапна за сите кои имаат веб камера и се поврзани на нормален брз интернет без ограничување на сообраќајот.Онлајн видеоповици моментално се нудат од многу страници на Интернет.Сè што останува на корисникот е да направи избор во корист на еден од нив.Вреди да се забележи, на пример, услугата за онлајн видео разговор http://pentavideo.ru.Ресурсот има удобен и интуитивен интерфејс, покрај тоа, тој е потполно бесплатен, што е многу значајно за повеќето корисници..Онлајн видео разговор ви овозможува да водите не само дијалози со соговорникот, туку и да водите разговори со голем број луѓе одеднаш во режим на конференции.Благодарение на последната карактеристика, многу компании користат видео разговори за да одржуваат состаноци со нивните оддалечени канцеларии и одделенија.Како што сугерира името, видео разговорот е способност да се води разговор во видео формат.Со други зборови, вие не само што го слушате вашиот соговорник, туку го гледате и преку видео камера.Големата побарувачка за онлајн видео разговори воопшто, а особено услугата http://pentavideo.ru, во голема мера се должи на фактот што онлајн видео комуникацијата дава одлични можности за изразување емоции.Па, особено активната комуникација нема да ви ги повреди прстите, како што често се случува ако разговорот е во режим на кореспонденција.Но, онлајн видео комуникацијата добива сè поголема популарност не за пријателска, туку за деловна комуникација.Покрај тоа, тоа е многу погодно.Така, на пример, менаџер кој е на службено патување или на одмор може лесно да ја контролира работата во неговата организација.Да, и подредените, доколку е потребно, имаат можност да се консултираат со него за кое било значајно прашање.Ако ги сумираме сите главни предности од користењето видео разговор, тогаш, пред сè, треба да се забележат следниве важни точки:- можност за брзо одлучување;- значително зголемување на продуктивноста на трудот;- можност за добивање стручна помош;- заштеда на финансиски средства;Ако никогаш претходно не сте морале да го користите форматот на онлајн комуникација преку видео камера, силно препорачуваме да се обидете.Сигурно нема да се разочарате.Vesti.net: Видео разговорот на Microsoft Teams ќе ги смести учесниците во еден виртуелен просторМајкрософт најави големо ажурирање на својата услуга за видео конференции Teams.Една од главните иновации беше воведувањето на новиот режим Together - тој беше развиен од самиот почеток на пандемијата на коронавирус, особено за оние кои работат и студираат од далечина.Режимот создава чувство дека сите учесници на состанокот се во иста дигитална просторија.Технологијата за сегментација базирана на вештачка интелигенција го поместува аватарот на учесникот во општата позадина.Може да изгледа, на пример, како училница, каде што можат да се соберат 49 луѓе одеднаш.За тркалезни маси и работилници, обезбедени се и други позадини.Режимот Together е моментално во бета верзија и компанијата ветува дека ќе го објави на сите корисници на Teams во август.Филтрите за видеа ќе бидат достапни и во Тимови.Во просторијата за преглед, корисникот може да избере филтер за да го прилагоди нивото на осветлување и да го омекне фокусот на камерата пред да се приклучи на состанокот.Можете, на пример, да изберете да ја замаглите позадината зад вашиот грб.Друго ажурирање е Dynamic View.Како што рече Мајкрософт, стана можно да се прикажат материјали за соработка и самите учесници на состанокот на истиот екран.Ажуриран е и пристапот до пораките за разговор.Сите овие пораки испратени за време на состанок на тимовите на Мајкрософт ќе се појават на сите екрани без да мора да се отвора одделно панелот за разговор.И уште една иновација - преводи со превод.Учесниците ќе имаат пристап до услуга која преведува говор од други јазици во реално време.И, според тоа, конференциите ќе им овозможат на луѓето кои не го зборуваат истиот јазик да комуницираат меѓу себе.Подоцна оваа година, Мајкрософт ветува дека ќе додаде текстуални транскрипти од состаноците, што ќе ви овозможи да го снимите кажаното.По состанокот, целосната датотека за препис автоматски ќе се зачува во картичката за разговор за тој состанок.Мајкрософт вели дека Teams наскоро ќе може да поддржува до 1.000 присутни на состаноците, како и до 20.000 луѓе кога станува збор за гледање презентации или дискусии.За мобилната апликација, компанијата ветува дека ќе донесе поддршка за дигиталниот асистент Cortana.Ќе ви помогне да остварувате бесконтактни повици до одредено лице, да го поврзете корисникот со закажан состанок, да диктирате пораки и да ги испраќате, како и потребните датотеки во разговорот на конференцијата.Ново во Jivo: видео разговор, статистика на сметки и нови провајдери за chatbotsПодготвивме неколку корисни иновации кои ќе ја поедностават работата со Jivo и ќе помогнат да се зголеми продажбата.Работете со клиенти преку видео разговорЗаедно со VideoForce подготвивме решение кое ќе ви овозможи да се издвоите од конкуренцијата - сега можете да работите со клиентите на страницата преку видео комуникација, исто како што тоа се случува лично.Користете го промотивниот кодVF2022до 01.03.2022 година и добијте бесплатни 30 дена пристап до целосниот сет на функции на VideoForce.Анализирајте ја статистиката во делот „Статус на сметката“.Сега во делот „Статус на сметката“ можете да собирате и споредувате податоци за кој било временски период.Овде можете да видите и информации за дијалози и повици со конфигурирани филтри.Анализирајте ја статистиката и одлучете како да ги подобрите овие индикатори.Поврзете чет-ботови преку нови провајдериПродолжуваме да ја прошируваме листата на партнери преку кои можете да креирате сопствен четбот.Овој пат воспоставивме интеграција со услугите на Dahi.ai и Metabot.Бот за разговор може да помогне да се намали оптоварувањето на поддршката и да се зголеми продажбата.Со помош на услугите Dahi.ai и Metabot, можете самостојно да го конфигурирате ботот, да додавате свои или да користите готови скрипти и да го поврзете со Jivo.Предности на Metabot- Конструктор базиран и на скриптирање и на препознавање говор (NLU со Dialogflow)- Вградена база на податоци за собирање прашалници и анкети- Напредни својства на клиентот, автоматско означување и доделување параметри- Предизвици за одложен почеток на скрипти и создавање автофунли- Алатки за интеграција со надворешен API- Вградена продавница во ботот- Вграден јазик за скриптирање- Инсталација во облак или на сервериЦена: бесплатно (до 100 корисници месечно), од 1000 рубли месечно за секој нов корисникДахи Бенефити- за мали и средни бизниси- Интерфејс на англиски и турски јазик.Во дијалозите за бот е поддржан рускиот јазик.Други соопштенија за печатотБилтени на Ведомости - добивајте ги главните деловни вести по поштаФејсбук листовиТвитер листовиТелеграма ВедомостиЛистови на ИнстаграмЛистови на FlipboardОдлука на Федералната служба за надзор на комуникациите, информатичката технологија и масовните медиуми (Роскомнадзор) од 27 ноември 2022 година EL бр. FS 77-79546Основач: АД „Бизнис вести медиуми“И околу.Главен уредник: Казмина Ирина СергеевнаРекламен и информативен додаток на весникот Ведомости.Регистриран од Федералната служба за надзор на комуникациите, информатичката технологија и мас-медиумите (Роскомнадзор) под број PI бр. FS 77 - 77720 од 17 јануари 2022 година.Секоја употреба на материјали е дозволена само според правилата за повторно печатење и во присуство на хиперврска до vedomosti.ruВести, аналитики, прогнози и други материјали презентирани на оваа страница не претставуваат понуда или препорака за купување или продавање какви било средства.Сајтот користи IP адреси, колачиња и податоци за геолокација на корисниците на страницата, условите за користење се содржани во Политиката за приватностСите права се задржани © Business News Media JSC, 1999—2022Секоја употреба на материјали е дозволена само според правилата за повторно печатење и во присуство на хиперврска до vedomosti.ruВести, аналитики, прогнози и други материјали презентирани на оваа страница не претставуваат понуда или препорака за купување или продавање какви било средства.Сите права се задржани © Business News Media JSC, 1999—2022Одлука на Федералната служба за надзор на комуникациите, информатичката технологија и масовните медиуми (Роскомнадзор) од 27 ноември 2022 година EL бр. FS 77-79546Основач: АД „Бизнис вести медиуми“И околу.Главен уредник: Казмина Ирина СергеевнаРекламен и информативен додаток на весникот Ведомости.Регистриран од Федералната служба за надзор на комуникациите, информатичката технологија и мас-медиумите (Роскомнадзор) под број PI бр. FS 77 - 77720 од 17 јануари 2022 година.Сајтот користи IP адреси, колачиња и податоци за геолокација на корисниците на страницата, условите за користење се содржани во Политиката за приватностАзиско-пацифичката банка поканува на видео разговор „Влијанието на пандемијата врз меѓународните берзи и девизни пазари“ во Телеграма на 17 декември во 12:00 часот.Во текот на изминатите две години, имаше глобални промени на берзите.Пандемијата продолжува да влијае на глобалната политика и економија.Како финансиската заедница реагира на кризата со коронавирус?Кои се опциите за развој на настаните?Што се очекува за светските валути?На 17 декември, во 12:00 часот по московско време, на Телеграмскиот канал на Азиско-пацифичката банка t.me/atb_su ќе се одржи вебинар за видео разговор на тема „Влијанието на пандемијата на меѓународните берзи и девизни пазари“.Владимир Бурденко, раководител на Дирекцијата за инвестициско банкарство на Азиско-пацифичката банка, ќе зборува за тоа како се однесуваше светската економија за време на пандемијата COVID-19, за реакцијата на монетарните власти на потребата да се прилагодат на новите услови и за тоа што ќе промена на финансиските пазари во блиска иднина ...Руски видео разговор, бесплатноСо секакви луѓе.Преносите преку Интернет се конфигурирани на таков начин што е лесно и пријатно да се направи тоа.Се поврзувате и веднаш доаѓате до соговорникот.Ако ви се допаѓа - се запознавате, ако не ви се допаѓа - го притискате копчето и имате ново лице пред вас.КомуницирањеВесели муабети, необврзувачки флерт, дискусии за нови филмови и модни трендови, а понекогаш и долги полноќни разговори „за живот“.Во принцип, какво и да имате расположение денес, тука дефинитивно ќе го фатите вашиот бран.Ние сме пријатели :)Да, тоа се случува кај нас.И доста често.Видете, комуникацијата на Интернет е многу поискрена отколку во реалниот живот.Овде можете да бидете свои и да не се прилагодувате на никого.Тоа значи дека е полесно да се препознае личност која е блиска до вас по дух.

Кој е со нас?

ДевојкиМожете да го прилагодите вашето пребарување според бојата на косата, големината на градите и вештина за готвење борш.Добро добро.Се шегувавме) Но, нашите девојки се навистина кул.Побарајте сами, ова е ВИДЕО муабет.МомчињаИма различни.Бринети, русокоси, црвенокоси.Спортисти, музичари, стилисти.Правници, програмери, војска.Бизнисмени, менаџери и работници.Извинете, нема принцови на бел коњ.Но, ние бараме :)ТалентиСериозно, ваква снимка се среќава понекогаш!Свират на гитара, пеат песни и изведуваат битбокс.И не биди срамежлив.Покажете му на светот вашиот талент.Кој знае, можеби и продуцентите висат овде)HangoutsОвде заедно славиме родендени и организираме „тематски забави“, па дури и навиваме за нивниот омилен фудбалски тим.Придружи ни се!На крајот на краиштата, забавата е многу позабавна во големо друштво.Сакаат да те запознаат!Пишете им што е можно поскоро!Го направивме овој видео разговор за да можат луѓето од целиот свет да се сретнат и добро да се забавуваат.Наш приоритет е взаемно почитување на сите учесници во разговорот.Исклучува концепти како пцовки, непристојни зборови, навреди и понижување на човечкото достоинство.Сето ова е декларирано во правилата за користење на нашиот ресурс.Ве молиме прочитајте ги внимателно пред да започнете со првото емитување.

П: Дали овој видео разговор е само за сите возрасти?

О: Овде не комуницираат само возрасните, туку и на децата им е строго забрането да се вклучат во разговорот.

П: Само љубезна комуникација!

О: Ве молиме бидете љубезни и внимателни во нашиот видео разговор!И тие ќе бидат со вас исто така!

П: Дали сме за љубезна и пријатна комуникација?

О: Не е прифатено да се биде груб и да се средат работите овде.Покрај тоа, да се користи гнасен јазик.Секаков непристоен јазик е забранет.Имајте почит кон себе и кон другите.

П: Екстремисти, терористи и други милитантни фанатици - одете низ шумата!?

О: Ние комуницираме со луѓе од различни националности, раси и религиозни деноминации.И, што е доволно чудно, тие наоѓаат заеднички јазик меѓу себе.Затоа, ако некој ве изнервира, само префрлете се на друг соговорник.

П: Строго е забрането да се емитуваат туѓи фотографии, видеа и информации за контакт на разговорот?

О: Не можете да објавувате доверливи информации на трети страни во јавноста.Ова ограничување се укинува само доколку сте сведоци на некаков вид на кривично дело.

П: Дали видео разговорот не е место за рекламирање?

О: Понудете ги вашите стоки и услуги на посветени ресурси.Патем, забрането е и рекламирање на други сајтови.Во нашиот видео разговор, можете да комуницирате без регистрација, но тоа не значи дека нема да можеме да ги следиме криминалците и престапниците.На страницата, го задржуваме правото автоматски да ги снимаме сите емитувања на корисниците, затоа, доколку е потребно, нема да биде тешко да се најде и казни сторителот.Сè уште имате прашања?Дали имате предлози за подобрување на работата на нашиот видео разговор?Контактите за комуникација со администрацијата се подолу.Како да креирате групен видео разговор на WhatsAppНајновото ажурирање на WhatsApp ја носи долгоочекуваната функција: можност за креирање групни аудио и видео разговори.Како да започнете видео конференција во WhatsApp или да повикате неколку луѓе одеднаш, ќе ви кажеме во нашата статија.Како функционираат повиците во групата WhatsAppИако оваа функција не е достапна за сите корисници - таа постепено се отвора за различни региони.Групните повици можат да остваруваат само оние кои ја имаат инсталирано тековната верзија на WhatsApp.

Ако треба да комбинирате повеќе од четири лица на конференција, користете други програми.Детално разговаравме за бесплатни услуги за видео разговор во посебна статија.Што е видео разговорКомуникацијата игра клучна улога во општествениот живот на секоја личност.Но, денес, благодарение на развојот на технологијата, можно е да разговарате со соговорник на теми од интерес за вас на интернет.Видео разговорите, кои брзо се здобиваат со популарност, ќе помогнат да се постигне ова.Што се тие?Ова е видео разговор кој поддржува репродукција на видео и аудио информации преку интернет конекција.Неговата особеност лежи во тоа што во него можат да комуницираат повеќе од двајца соговорници.За да започнете видео разговор, само треба да имате компјутер со интернет конекција, работен флеш-плеер, веб камера, микрофон и слушалки.Комуникацијата преку видео разговор речиси во никој случај не е инфериорна во однос на разговорот во обичниот живот, бидејќи атмосферата на реалноста е поддржана со визуелен контакт. Рулетот за разговор е особено баран кај младите, што ви овозможува да се забавувате и да најдете нови пријатели од различни делови на светот. Системот на страницата е дизајниран на таков начин што пред да започнете да избирате соговорник, можете да ги внесете саканите параметри, на пример, возраст или земја на живеење. Главната предност на комуникацијата на Интернет е тоа што предизвикува многу необични емоции и наплив на адреналин кај една личност, што овозможува да станете помалку ограничени, дури и за оние луѓе кои имаат многу проблеми со срамежливоста во реалниот живот. Со други зборови, видео разговорот е подготвен да им понуди на сите лесна комуникација, која може да биде прекината во секое време доколку текот на разговорот престане да ви одговара.Ако верувате во статистиката, тогаш многу парови во кои мажот и жената се државјани на различни земји се формирани благодарение на комуникацијата во видео разговори.Затоа, доколку долго време не можете да најдете сродна душа во вашето поблиско опкружување или едноставно немате доволно внимание од спротивниот пол, само одете на рулет муабет.Овде дефинитивно ќе најдете соговорник со кој ќе можете да имате пријатен разговор и во иднина да организирате средба во реалниот живот.Исто така, не заборавајте дека видео разговорите ќе бидат одлично решение за луѓето кои сакаат да научат странски јазик.На крајот на краиштата, дури и ако секојдневно навлегувате во теоретските основи, нема да можете да го постигнете посакуваниот резултат без пракса.Видео разговорот е ресурс што поврзува милиони луѓе од различни земји.Затоа, можете да комбинирате пријатна комуникација со потребната јазична пракса.Тимовите на Мајкрософт ќе добијат шифрирање од крај до крај во јулиВо март оваа година, Мајкрософт вети дека во блиска иднина ќе ја поддржи својата платформа Microsoft Teams со поддршка за шифрирање од крај до крај.Компанијата неодамна објави дека воведувањето на функцијата ќе започне на почетокот на јули.Ќе бидат потребни околу две недели за целосно да се интегрира.Енкрипција од крај до крај е шифрирање на информациите на неговиот извор и дешифрирање за наменетата цел без можност за дешифрирање од средни јазли.Тимовите на Мајкрософт ќе користат шифрирање од крај до крај (E2EE) за ад хок двострани VoIP повици, овозможувајќи им на корисниците побезбедно да пренесуваат чувствителни информации како лозинки.Според порталотMSPoweruser, оваа функција може да биде овозможена од администраторите и за одредени корисници и за целата организација.Корисниците потоа можат да овозможат шифрирање од крај до крај користејќи ја опцијата Шифрирање повик од крај до крај под Поставки -> Приватност.Снимањето и транскрипцијата на повиците веќе нема да бидат достапни.Повиците на E2EE ќе поддржуваат само основни функции како што се аудио, видео, споделување екран, разговор, а напредните функции нема да бидат достапни.Шифрирањето ќе работи само ако и повикувачот и примачот на повикот имаат овозможено E2EE во нивните поставки.Шифрирањето од крај до крај ќе биде достапно само на десктоп и мобилни клиенти, а не на веб-верзијата на Teams.Snapchat обвинет за фатална сообраќајна несреќаПо три години залудни обиди да се тужи популарниот гласник Snapchat, родителите на тинејџерите загинати во сообраќајни несреќи имаат шанса да ја изведат недопирливата служба пред лицето на правдата.Се чини дека озлогласениот и непоколеблив „Дел 230“ од американскиот Кодекс на закони, кој го ослободува сопственикот на Интернет-ресурс од одговорност за тоа што корисниците го објавуваат на него, е пробиен.Ќе потсетиме, во мај 2022 година во округот Волворт, Висконсин, тројца млади загинаа во сообраќајна несреќа, снимајќи се себеси на Snapchat. Според родителите на една од жртвите, возачот забрзал до 123 mph за да ја сними максималната брзина користејќи Snapchat и да го сподели сомнителното достигнување со претплатниците. Тие веруваат дека тинејџерите не би направиле таква глупост доколку не беа постапките на интернет сервисот.Факт е дека Snapchat ви овозможува да користите разни филтри на интернет, вклучувајќи, меѓу популарните функции, постои можност за снимање видео со „филтер за брзина“. За да го направите ова, програмата ја следи позицијата на уредот со помош на GPS сензори и ја прикажува вредноста на брзината на видеото. Родителите веруваат дека видео сервисот треба да биде одговорен за тоа што се случило поради фактот што објавува такви алатки, што значи дека ги мотивира корисниците да прават очајни работи во отсуство.Првите обиди барем да се доведат претставници на Snapchat пред суд беа неуспешни. Излегува дека ваквите технолошки компании потпаѓаат под заштита на „Дел 230“ и се целосно ослободени од одговорност за постапките на корисниците во рамките на услугата. Не е важно дали објавува несоодветен материјал или ја користи услугата за забавни цели во опасна ситуација - како во овој случај. Затоа, американскиот Апелационен суд за деветтиот круг едноставно ја отфрли апликацијата и го отфрли случајот без судење.По неколку години залудни обиди да се заобиколи озлогласениот „Дел 230“, тужителите се обидоа да одат од другата страна - ако се верува дека Snapchat ги ангажира корисниците да извршат какви било опасни и неприфатливи дејствија, тогаш случајот може да се добие на суд . Сервисот можеби нема да биде одговорен за постапките на корисниците, но ќе има казна за мотивацијата да се изврши каква било акција.Се разбира, ситуацијата достигна точка на апсурд - законот постои од 1996 година, затоа, невозможно е сега да се смета за апсолутно исправно неговото дејство, благо кажано.Во исто време, бирократските одложувања остануваат на место, а судовите не можат да преземат ништо директно во вакви случаи.Оваа ситуација веќе предизвика широка резонанца во општеството, а судијата на Врховниот суд на САД, Кларенс Томас, се заинтересира за комплицираниот случај - тоа значи дека постојат сите шанси да му се достави на Snapchat со покана, па дури и да го добие случајот во корист на повредените. Забава.Дополнително, победата во еден случај може да отвори можности за изведување пред лицето на правдата други организации кои претходно исто така ја избегнале одговорноста и продолжуваат да работат спротивно на моралните закони.Тимовите на Мајкрософт ќе добијат шифрирање од крај до крај и подобрени можности за презентацијаМајкрософт продолжува да ја подобрува својата корпоративна платформа Мајкрософт Тимс и наскоро ќе додаде неколку нови функции.Прво, на платформата конечно ќе се појави шифрирање од крај до крај, а второ, компанијата ќе ги диверзифицира поставките и можностите за видео конференции.Бета верзијата на функцијата за шифрирање од крај до крај во тимовите на Мајкрософт ќе се појави во првата половина од оваа година за комерцијалните корисници на платформата.Ќе биде достапен за непланирани разговори со двајца учесници.Во иднина се планира да се воведе енкрипција од крај до крај за планираните видео конференции со голем број учесници.Microsoft Teams моментално не поддржува шифрирање од крај до крај за видео повици. Податоците се шифрираат при транзит и при складирање, што потенцијално им овозможува на овластените служби да пристапат до нив со дешифрирање. Компанијата користи шифрирање SharePoint за заштита на зачуваните податоци, а шифрирањето OneNote се користи за белешки складирани во Microsoft Teams. Целата содржина за разговор е исто така шифрирана за време на преносот и складирањето. Главниот конкурент на Microsoft Teams, Slack, исто така нема шифрирање од крај до крај. И услугата Zoom започна да ја интегрира технологијата во октомври минатата година.Три нови режими на презентација ќе се појават и во поставките за видео конференции на Microsoft Teams.Режимот на известувач ќе овозможи дигиталната содржина да се врами до лицето на говорникот како визуелен знак за набљудувачот.Сличен пристап се користи во покривањето на телевизиските вести.Режимот Standout ви овозможува да го поставите вашето лице на врвот на презентираната содржина, која се наоѓа низ целата површина на екранот.Третиот режим рамо до рамо го поставува лицето на говорникот до содржината што се прикажува.Извонредниот режим доаѓа во тимовите на Мајкрософт кон крајот на овој месец, а другите два режими доаѓаат подоцна.Мајкрософт исто така го лансираше приклучокот PowerPoint Live за Teams денес.Ќе ги поедностави PowerPoint презентациите и за презентерот и за другите учесници на конференцијата.Презентерите сега можат да ги видат разговорите, белешките и слајдовите во еден прозорец, а другите учесници на состанокот можат самостојно да ги гледаат презентираните слајдови.Сопственикот на Tinder го купува корејскиот развивач на видео услуги Hyperconnect за 1,7 милијарди долариMatch Group, која е сопственик на Tinder, објави купување на корејската компанија за видео услуги Hyperconnect.Зделката изнесуваше 1,7 милијарди долари.Ова е најголемата аквизиција во историјата на Меч Групата.Утрински вести од ДаласКорејскиот програмер поседува две главни апликации: Azar е за аудио и видео разговор, а Hakuna Live е за онлајн стриминг.Корејската компанија е профитабилна, при што приходот во 2022 година достигнува 200 милиони долари, соопшти „Матч груп“.Ова е 50% повеќе од една година порано.Услугите се особено популарни на азискиот пазар, затоа, 75% од приходите доаѓаат од жителите на Азија.Hyperconnect е исто така познат по своите иновативни дизајни.Компанијата го создаде она што го нарекува „прва мобилна верзија“ на WebRTC.Тој е дизајниран за директна peer-to-peer конекција на мобилни корисници без користење на сервери.Ова ја подобрува безбедноста на корисникот и ги намалува трошоците на програмерите.Друга технологија на корејската компанија им олеснува на претставниците на различни јазични групи да комуницираат.Тоа им овозможува на соговорниците да разговараат и да се допишуваат користејќи превод во реално време.Оваа функција се користи во услугата Azar.За кои цели Match Group го купи Hyperconnect не е наведено.Новинарите на Techcrunch шпекулираат дека компанијата може да ја интегрира технологијата во Tinder и другите услуги за запознавање во иднина.Затворањето на договорот се очекува во вториот квартал на 2022 година.Зум беше осуден за искривување на статистиката на активни кориснициУслугата за видео повици на Zoom ги нема 300 милиони дневни активни корисници кои компанијата претходно ги објави.Давателот на услугата го призна овој факт откако порталот Verge го привлече вниманието на претходно објавеното официјално соопштение уредувано од него.Во првичната изјава на Zoom се вели... „над 300 милиони дневни корисници“.и.„Повеќе од 300 милиони луѓе ширум светот користат Зум во ова тешко време“...Еден ден подоцна, пораката беше уредена.Сега гласи„300 милиони членови на видео конференции со зумирање“ .Како што истакнува The Verge, постои огромна разлика во однос на дневниот активен корисник и учесник во видео разговор.Во вториот случај, истото лице може да се изброи неколку пати: ако сте организирале пет сесии за видео комуникација во текот на денот, ќе се пресметате како пет корисници.„Дневниот активен корисник“ се брои само еднаш дневно.На овој индикатор обично се пресметува популарноста на одредена услуга.Во спротивно, публиката на платформата ќе изгледа многу поголема отколку што всушност е.Зум ја уреди погрешната порака на 24 април, само еден ден по објавувањето, која, се разбира, успеа да се прошири низ сите наслови на онлајн публикациите.Откако The Verge му пријде на Zoom, компанијата веднаш ја призна грешката.„Горди сме што им помагаме на преку 300 милиони дневни присутни на видеоповици да останат поврзани за време на пандемијата.Во објава на нашиот блог на 22 април, ненамерно ги нарековме членовите како „корисници“.Откако ја сфативме грешката, ја уредивме пораката до „членови“.Ова беше сериозен превид од наша страна“,одговори Zoom на апелот на The Verge.Онлајн изданието забележува дека иако компанијата сè уште не дава податоци за бројот на дневни корисници, растот на публиката на Zoom е навистина импресивен.Од декември минатата година, бројот на дневни учесници на видеоконференции се зголеми од 10 милиони на 300 милиони денес.Главните конкуренти Microsoft Teams и Google Meet заостануваат, но го зголемуваат и бројот на активни корисници.Дневната публика на видео разговорите на Microsoft за месецот се зголеми од 70 на 75 милиони луѓе.Овој месец, компанијата снимаше 200 милиони учесници на видеоконференции дневно.Бројот на учесници во видео повици на Google Meet расте за околу 3 милиони секој ден за да достигне 100 милиони. Апликацијата за соработка на Cisco Webex веќе ја користат 300 милиони луѓе.А бројот на регистрации дневно се приближува до 240.000. Но, компанијата сè уште не дава показатели за дневни активни корисници и број на учесници на видео состаноци.Гугл, Мајкрософт, Фејсбук се уште се во улога на фаќање и се обидуваат да привлечат нови корисници со бесплатни можности.На пример, Google неодамна ја направи својата услуга Meet бесплатна.